Dieta zupowa jadłospis dla miłośników zup

Na diecie zupowej, jak sama nazwa wskazuje, większość posiłków składa się z zup. Dieta zupowa może być nie tylko sposobem na uzyskanie ścisłej kontroli nad spożywanymi kaloriami, ale na przyspieszenie utraty wagi.
Jakie są rodzaje diet zupowych? Jakie mają zalety i wady? Czy dieta zupowa jest odpowiednia dla każdego i czy jest zdrowa?

W tym artykule dowiesz się:

  • czym jest dieta zupowa
  • jak zbudować jadłospis w diecie zupowej
  • jakie są zalety takiej diety

Co to jest dieta zupowa?

Dieta zupowa to krótkoterminowa dieta stosowana do szybkiej utraty wagi. Zazwyczaj trwające 5-7 dni diety zupowe nie są przeznaczone do długoterminowej, zrównoważonej metody zdrowej utraty wagi i nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na ich skuteczność.

Zupa z kapusty na odchudzanie

Dieta kapuściana jest jedną z najpopularniejszych diet zupowych. Trwa 7 dni, a menu składa się z zupy jarzynowej z kapusty i innych warzyw niskowęglowodanowych. Oprócz zupy można również jeść inne niskokaloryczne potrawy, takie jak odtłuszczone mleko i zielone warzywa liściaste.

Dieta kapuściana jest niskokaloryczna i nie dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych, co powoduje gwałtowny spadek poziomu energii. Ponieważ zawiera bardzo mało węglowodanów, osoby ją stosujące są często zmęczone i głodne.

Taka dieta może również powodować gazy i po 7 dniach jedzenia zupy kapuścianej prawdopodobnie nigdy więcej nie będziesz chciał jeść kapusty.

Pyszna zupa fasolowa

Dietetyczna zupa fasolowa składa się z grzybów, papryki, pomidorów i fasoli pinto. Została opracowana przez Michaela Gregora, autora popularnej książki o zdrowiu. Zaleca on spożywanie zupy fasolowej dwa razy dziennie i wyeliminowanie wszystkich olejów (tłuszcze w zupie pochodzą z orzechów i awokado). Ta dieta zupowa jadłospis ma dosyć urozmaicony — oprócz zupy można spożywać pokarmy roślinne.
Chociaż dieta zachęca do spożywania pokarmów roślinnych, które mają szereg korzyści zdrowotnych, nie ma dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Na takiej diecie zupowej raczej nie będziesz czuł się przejedzony — co jest dobre nie tylko dla twojego zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego.

Dieta rosołowa

W diecie rosołowej rosół spożywa się z każdym posiłkiem (z wyjątkiem śniadania) przez okres 7 dni. Na śniadanie masz do wyboru pięć niskokalorycznych opcji — odtłuszczone mleko i jogurt, odtłuszczony ser, pełnoziarniste musli lub pieczywo i świeże owoce.

W ciągu dnia dieta rosołowa składa się z regularnych, małych porcji bulionu. Uważa się, że to pomaga zwiększyć uczucie sytości. Mięso z kurczaka zawiera białko, które ma duży wpływ na uczucie sytości. Zupa jest jednak niskokaloryczna, co nie wpływa pozytywnie na poziom energii.

Zupa zawiera również mieszankę warzyw, takich jak marchew, buraki, brokuły i kapusta, które dostarczają organizmowi niezbędnych mikroelementów.

dieta zupowa

Dieta zupowa keto

Dieta ketonowa to posiłki o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartość tłuszczu. Ma na celu wywołanie ketozy — jest to proces, w którym organizm wykorzystuje ketony jako energię w przypadku braku węglowodanów. Zwolennicy diety ketonowej twierdzą, że zwiększa ona utratę tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej.

Dieta ketonowa dostarcza 1200-1400 kilokalorii dziennie, podczas gdy dzienne węglowodany są ograniczone do 20 gramów. Inne ograniczone produkty spożywcze obejmują orzechy, produkty mleczne i sztuczne słodziki.

Jakie są potencjalne korzyści?

Stosowanie diety zupy przez kilka dni może przynieść pewne potencjalne korzyści, takie jak np. zwiększenie spożycia warzyw. Warzywa zawierają szereg mikroelementów, które są ważne dla naszego zdrowia. Jednak większość diet zupowych – a zwłaszcza dieta kapuściana – nie zawiera wielu mikroelementów, dlatego często podczas stosowania diety zupowej zaleca się przyjmowanie suplementu multiwitaminowego.
Niektóre diety zupy mogą zwiększać spożycie błonnika ze względu na zawartość warzyw. Błonnik może spowolnić trawienie i pomóc dłużej zachować uczucie sytości.
Mimo to diety zupowe są bardzo niskokaloryczne – dlatego właśnie dzięki nim schudniesz. W przypadku niektórych diet zupowych uzyskanie minimalnej zalecanej dziennej liczby kalorii dla kobiet (1200 kcal/dzień) może być trudne.

Diety zupowe nie są długoterminowym, zrównoważonym rozwiązaniem na odchudzanie. Większość utraconej wagi po takich dietach to zazwyczaj waga wody, która powróci, gdy zaczniesz znowu normalnie jeść.
W przypadku długotrwałej utraty wagi najlepiej jest stosować zrównoważoną dietę i regularnie chudnąć.
Jednak dieta zupowa może krótkoterminowo przyspieszyć utratę wagi i dać motywację, której potrzebujesz, aby trzymać się długoterminowego, zdrowego planu żywieniowego.

Redakcja malyrynek.pl