Na czym polega dieta keto – sprawdź jakich efektów możesz się spodziewać!

W obecnych czasach istnieje wiele sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele osób wybiera do tego wysokotłuszczowy sposób żywienia. Jeśli nie wiesz na czym polega dieta keto, ale sądzisz że może to być coś dla ciebie, sprawdź z czym się wiąże jej stosowanie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są główne zasady diety keto
  • co można jeść na diecie keto
  • jakie dieta keto efekty niesie

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta keto to sposób żywienia, który wpływa na procesy metaboliczne w naszym organizmie. Jest to nowe podejście do sposobu odżywiania. Klasyczna piramida żywienia, która została spopularyzowana w Polsce zakłada, że to węglowodany powinny być głównym źródłem energii. Wg takiego myślenia produkty zbożowe powinny stanowić od 45% do 60% każdego posiłku. Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, co oznacza że zdrowy człowiek powinien ich przyjmować najmniej w każdym posiłku. Dieta ketogeniczna jest odwróceniem tych zasad. 

Dieta ketogeniczna została stworzona na podstawie badań, które udowodniły, że nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a jej redukcji. Co się dzieje kiedy zmienimy główne źródło energii w naszej diecie z węglowodanów na tłuszcze? Zwykle naszym paliwem jest glukoza, która jest zawarta w węglowodanach. Możemy jednak czerpać energię z ciał ketonowych, które możemy uzyskać z tłuszczów. Zmieniając źródło energii wprowadzamy nasze ciało w stan ketozy, tym samym wpływając na nasze procesy metaboliczne.  

Na czym polega dieta keto – główne zasady

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest zmiana głównego źródła energii. To oznacza, że zwiększamy udział tłuszczu w diecie i staramy się jak najmocniej zmniejszyć spożycie węglowodanów. Na czym polega dieta keto w praktyce? Polega ona na rezygnacji z posiłków, które zawierają duże ilości cukru. To oznacza, że musimy odpuścić jedzenie słodyczy i większości owoców. Nasza dieta powinna składać się z produktów o dużej zawartości tłuszczów i małej zawartości węglowodanów. Możemy również wybierać produkty o dużej zawartości białka. 

Produkty, które powinniśmy spożywać to m.in.:

  • tłuste mięsa
  • oleje (oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado)
  • tłuste ryby
  • jajka
  • orzechy
  • pełnotłusty nabiał

Warto zadbać o to, aby spożywane przez nas tłuszcze były dobrej jakości. Najlepiej, aby były nierafinowane, czyli tłoczone na zimno. 

Spośród dozwolonych nam warzyw możemy wyróżnić awokado, brokuły, paprykę, pomidory i ogórki. Można jeść również grzyby, które są świetnym źródłem wielu mikroelementów i witamin.

na czym polega dieta keto

Dieta keto – efekty

Dieta ketogeniczna jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet, które zyskały popularność w ostatnim czasie. Na jakie efekty możemy liczyć po jej zastosowaniu? 

Głód to jeden z głównych problemów, który ludzie zauważają będąc na diecie. W wypadku dieta keto, efekty to zmniejszenie apetytu. Przez zwiększone spożycie tłuszczu, dłużej zachowuje się poczucie sytości. 

Głównym powodem, dla którego ludzie wybierają dietę ketogeniczną jest schudnięcie. Badania pokazują, że zrzucenie zbędnych kilogramów przychodzi szybciej osobom, które stosują dietę wysokotłuszczową.

Udowodniono także, że dieta keto może wpływać pozytywnie na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę, co może chronić przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2. 

Zalety i wady diety ketogenicznej

Główna zaleta diety keto to schudnięcie, czyli spadek tkanki tłuszczowej. Co nie tylko objawia się lepszym wyglądem, ale także usprawnioną pracą serca, nerek i innych narządów. Zmniejszeniu ulega również nasz poziom cukru. Zwiększa się natomiast nasza wrażliwość na insulinę oraz poziom dobrego cholesterolu. Może nam pomóc w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy oraz opanować i uchronić nas przed innymi chorobami cywilizacyjnymi. 

Niestety, jak każda dieta, keto wiąże się z kilkoma wadami. Najbardziej oczywistą trudnością jest bardzo duża restrykcyjność związana z tym sposobem żywienia. Dlatego odradza się stosowania jej osobom, które mają historię zaburzeń odżywiania. Nauczenie się odpowiednich nawyków żywieniowych będzie wymagało dużej ilości silnej woli oraz samozaparcia. 

Innym znaczącym problemem jest to, że dieta keto jest bardzo uboga w witaminy i minerały. Przez ograniczenie owoców i warzyw, będzie również brakowało w naszej diecie błonnika, co może spowodować problemy żołądkowe. Dieta keto wymaga od nas bardzo dużej suplementacji, ponieważ nie przyjmujemy odpowiedniej ilości mikroelementów z pożywienia. 

Jednym z daleko idących skutków zbyt długiego stosowania diety keto jest kwasica ketonowa. Dzieje się wtedy, kiedy źle stosujemy dietę keto i nie układamy dobrze naszych jadłospisów. Może to również prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. 

Podsumowanie

Jeśli podejmujesz wyzwanie wypróbowania nowego sposobu żywienia, już wiesz na czym polega dieta keto. Ma ona swoje wady i zalety. Należy pamiętać, że wszelkie decyzje dotyczące twojego sposobu żywienia mają wpływ na twój organizm. warto jest skonsultować się lekarzem lub dietetykiem przed spróbowaniem nowej diety.

Redakcja malyrynek.pl