Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora?

Pomiar napięcia akumulatora w aucie można przeprowadzić za pomocą multimetra w domowych warunkach. Jest to bardzo ważne szczególnie w porze jesienno-zimowej kiedy temperatura potrafi być bardzo niska.

Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora?

Według ekspertów prawidłowe napięcie akumulatora powinno wynosić od 13,8 V do 14,4 V. Jednakże w pełni naładowany akumulator powoduje spadek napięcia poniżej 13 V. Warto kontrolować napięcie akumulatora swoje auta ponieważ jest to niezwykle przydatne. Do przeprowadzenia kontroli potrzebny będzie multimetr czyli urządzenie pomiarowe, które posiada opcję pomiaru wielu wielkości fizycznych.
Najczęściej tego typu urządzeniem można sprawdzić poziom amperów, woltów i omów.

Jak sprawdzić napięcie za pomocą urządzenia pomiarowego?

Na początku należy ustawić miernik na opcję pomiaru napięcia prądu stałego, w zakresie do 20 V lub też automatycznie. Następnie należy włączyć złączki kabli do gniazd w mierniku a następnie przyłożyć te końcówki do akumulatora. Warto pamiętać o tym aby pod żadnym warunkiem nie zdejmować klem, ponieważ trzeba robić to przy włączonym silniku. Jeśli napięcie wynosi od 13,8 V na włączonych światłach mijania do 14,4 V w przypadku wyłączenia elektryki auta to wszystko jest tak jak należy. Jeśli akumulator jest w pełni naładowany to napięcie będzie spadało do wartości rzędu 12,5 V. Jeśli multimetr pokazuje taką wartość możliwe jest to, że akumulator jest rozładowany w części. Warto pamiętać o tym, że dostępne na rynku multimetry będą wykrywać napięcie minimalne wynoszące około 10,5 V.

Gdzie sprawdzić napięcie akumulatora?

Wiele osób nie potrafi używać multimetra z kilku powodów. Jedni nie chcą ponosić kosztów związanych z zakupem a inni po prostu boją się wszelkich czynności związanych z energią elektryczną. Jeśli więc nie posiada się odpowiedniego sprzętu pomiarowego to można bez problemu udać się do warsztatu samochodowego, w którym mechanicy bez problemu przeprowadzą kontrolę. Multimetr jest to narzędzie pomiarowe, które powinien mieć każdy szanujący się zakład mechaniczny. Jeśli chodzi o czas wykonania takiej usługi, wszystko zależy głównie od tego jak duży ruch panuje w danym zakładzie napraw aut. Jednakże sam pomiar tak samo jak w warunkach domowych trwa chwilę.

Kontrola napięcia u mechanika

Jeśli napięcie nie będzie mieściło się w widełkach to najprawdopodobniej mechanicy zalecą kupno nowego akumulatora. Jeśli posiada się środki finansowe na ten cel warto skorzystać z możliwości kupna akumulatora na miejscu. Za jego montaż i prawidłowe działanie odpowiedzą mechanicy. Dzięki temu będzie można wyjechać gotowym do jazdy autem, bez martwienia się o to, że napięcie nie jest prawidłowe. Warto pamiętać o tym, że wymieniając akumulator na nowy, należy wymienić go na stary niepotrzebny. Ponieważ niesprawny akumulator przeznaczony jest do recyklingu więc nie będzie potrzeby wpłacania kaucji. Ochrona środowiska jest bardzo ważna z tego też powodu należy wszelkiego rodzaju baterie oddawać do recyklingu, ponieważ są one bardzo niebezpieczne na natury.
Jeśli nie wiesz gdzie możesz sprawdzić poziom napięcia w akumulatorze, powinieneś popytać swoich znajomych czy znają jakiś zaufany warsztat samochodowy. Takich informacji można również poszukać w sieci. Warto korzystać z polecanych i znanych warsztatów samochodowych, ponieważ gwarantuje to zadowolenie z wykonanej usługi. Korzystanie regularnie z usług danego warsztatu może przełożyć się również na to, że ceny będą niższe dla stałego klienta.

Redakcja malyrynek.pl