Czym powinno charakteryzować się rzetelne biuro rachunkowe Poznań?

Prowadzenie własnej firmy wymaga zatrudnienia biura rachunkowego, aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów. Z tego powodu warto wiedzieć, czym powinno się charakteryzować profesjonalne biuro rachunkowe.

Jakie cechy powinno posiadać rzetelne biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro rachunkowe poznań musi przede wszystkim wykazywać się wiedzą na temat bieżących przepisów prawnych, aby móc rzetelnie prowadzić księgi rachunkowe oraz zapewniać profesjonalne doradztwo. Tymczasem biuro rachunkowe powinno być na bieżąco z licznymi aktualizacjami prawa handlowego, przepisami dotyczącymi nowych podatków czy obowiązków. Pracownicy biura rachunkowego muszą być na bieżąco z aktualnymi przepisami prawa oraz uczestniczyć w licznych szkoleniach, które podnoszą ich kwalifikacje. Kolejną ważną cechą biura rachunkowego jest jego staż na rynku. Im więcej firm obsługuje oraz im dłużej jest na rynku, tym większą pewność mamy co do rzetelności oferowanych i wykonywanych usług.

Kolejną istotną zaletą biura rachunkowego jest elastyczność jego oferty. Przed zawarciem umowy warto dopytać, jak będzie wyglądać obsługa firmy, czy konieczne jest dostarczania dokumentów księgowych osobiście, czy wystarczające będzie skanowanie posiadanych dokumentów księgowych lub wprowadzanie ich online.

Warto też szukać biura rachunkowego Poznań, które zapewni kompleksową obsługę księgowo-kadrową. Biuro rachunkowe może zaoferować oprócz podstawowych usług księgowych także takie usługi jak:

 • profesjonalne doradztwo księgowe,
 • profesjonalne doradztwo księgowe,
 • obsługa kadr i płac,
 • prowadzenie KPiR,
 • doradztwo prawno- podatkowe.

Wygodniej i z myślą o przyszłości warto zawrzeć umowę z firmą zatrudniającą specjalistów księgowych, kadrowych czy finansowych z wielu branż jak:

 • obsługa kadr i płac,
 • prowadzenie KPiR,
 • profesjonalne doradztwo księgowe,
 • obsługa kadr i płac,
 • doradztwo prawno- podatkowe.

Warto pamiętać, że profesjonalne biuro rachunkowe poznań powinno na bieżąco informować o ulegających zmianie przepisach księgowych, podatkach do zapłaty lub brakujących dokumentach.

Uwagę należy także zwrócić na cennik usług księgowych z myślą o skali i rodzaju prowadzonego biznesu. Często też bardzo niska cena usług księgowych jest związana z ich niską jakością. Z kolei zbyt wygórowane ceny usług księgowych na początku prowadzenia działalności mogą być zbyt dużym obciążeniem dla firmy.

Ważne jest, aby mieć pewność co do wybieranego biura rachunkowego Poznań, gdyż rzetelne biuro rachunkowe Poznań będzie odpowiedzialne za wykonywane rozliczenia i deklaracje z Urzędem Skarbowym czy ZUSem. Dlatego też wybrane biuro rachunkowe powinno reprezentować i odpowiadać w imieniu firmy na wypadek kontroli skarbowej.

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadząc przedsiębiorstwo, warto skorzystać z usług biura rachunkowego, gdyż jest to wygodniejsze i tańsze rozwiązanie niż utrzymywanie pracownika na etacie (księgowego). Zaletą współpracy z rzetelnym biurem księgowym jest pewność, że księgowość prowadzą profesjonaliści (np. jak w przypadku https://bilans.poznan.pl/). Rzetelne i profesjonalne biuro rachunkowe Poznań powinno wyróżniać się uzyskanymi certyfikatami oraz uprawnieniami, które pozwalają na prowadzenie działalności.

Jakie uprawnienia musi posiadać profesjonalne i rzetelne biuro rachunkowe Poznań?

W przypadku biura rachunkowego najważniejsza jest licencja Ministerstwa Finansów, którą można uzyskać po:

 • po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego,
 • odbyciu stażu w księgowości,
 • zdobyciu średniego wykształcenia.

Biuro rachunkowe powinno posiadać również wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, gdyż jest to obowiązkowe dla tego rodzaju działalności. Jest to rodzaj zabezpieczenia na wypadek popełnienia błędów przez księgowego. Dodatkowo większość biur rachunkowych należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, a tym samym uczestniczy w licznych szkoleniach. Posiadane certyfikaty, jak i zaświadczenia są potwierdzeniem kwalifikacji oraz jakości świadczonych usług, ale też wykazują, że biuro jest na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach prawa.

Jak znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro księgowe odznacza się rzetelnością, terminowością oraz wykwalifikowanym personelem. Natomiast dla klienta wyszukują najlepsze i optymalne rozwiązania. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje czas i możliwości na rozwój swojej firmy. Rzetelna wiedza profesjonalistów usprawni działanie prowadzonej firmy. Wszystkie uzgodnienia dotyczące współpracy warto omówić i poznać przed podpisaniem umowy, aby uniknąć wszelkich ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Przy wyborze biura rachunkowego warto też zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające skutecznie uchronić dokumenty w siedzibie biura. Takie zabezpieczenia to:

 • system alarmowy,
 • kontrola dostępu do pomieszczeń archiwum,
 • monitoring,
 • inne nowoczesne rozwiązania.

Redakcja malyrynek.pl