Malowanie kuchni – o czym trzeba pamiętać?

Wiele osób raz na dwa, trzy lata decyduje się na malowanie kuchni. Jej odświeżenie sprawia, że zyskuje ona zupełnie nowy charakter i wygląd, dzięki czemu domownikom lepiej się funkcjonuje w takim pomieszczeniu. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie każdy kolor sprawdzi się w kuchni. Dlaczego? Jakie farby wybrać i na jakie kolory powinni zdecydować się ci, co chcą mieć modną i nowoczesną kuchnię? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Jak przygotować kuchnię do malowania?

Osoby, które kupiły mieszkanie lub dom mają o wiele łatwiejsze zadanie, gdyż mają gotowe ściany do tego, by je w odpowiedni sposób malować. Trudniej jest w przypadku, gdy na ścianach znajdują się już mocne farby lub tapety. Wówczas trzeba ściany odpowiednio przygotować do tego, by nałożyć na nie kolejną warstwę farby. Nie będzie to proste zadanie, gdy domownikom zależy na jasnej, subtelnej kuchni. Delikatny kolor na ścianach, które wcześniej już były pomalowane bardzo trudno uzyskać. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy przy pomocy dostępnych środków w centrach budowlanych wyczyścić ściany (usunąć stary kolor lub tapetę), nałożyć odpowiednią bazę i kolejno warstwami nakładać kolor na ścianach. W tym przypadku trzeba czasami malować ścianę nawet i trzy lub cztery razy, by uzyskać odpowiedni kolor.

Jaki kolor sprawdza się w kuchni?

Przeglądając magazyny wnętrzarskie oraz oferty znanych sklepów meblowych, można dostrzec, iż obecnie na topie są jasne, pastelowe kuchnie. Nie tylko jasne meble, ale także jasne ściany są strzałem w dziesiątkę. Jeżeli klienci więc myślą o stworzeniu nowoczesnej, modnej kuchni powinni kupić farby w kolorach takich jak: biel, perłowy, ecrue, piaskowy, kawa z mlekiem, jasnoszary, jasnoróżowy. Nie oznacza to, iż trzeba wszystkie ściany malować na jeden kolor. Osoby, które uwielbiają eksperymentować w swoich wnętrzach, mogą postawić na jedną, wyrazistą ścianę w swojej kuchni, a resztę z nich pozostawić białe. Doskonałą opcją są także rozmaite ozdoby na pomalowanych ścianach. Wszelkie naklejki, które można przykleić również na malowane ściany sprawią, że kuchnia będzie oryginalna, klimatyczne i niezwykle efektowna.

Jakie farby wybrać?

Klienci coraz częściej decydują się na tanie, nieznane farby, które niestety nie są dobrej jakości. Trzeba bowiem pamiętać, iż kuchnia jest bardzo wymagającym pomieszczeniem, w którym panują dość trudne warunki, dlatego też odpowiednia farba jest w tym wnętrzu kluczowa. Należy więc postawić na asortyment pochodzący od znanych, sprawdzonych producentów, którzy posiadają w swojej ofercie farby specjalne do kuchni. Wówczas klient może być pewien, że będą one odporne na zmienne temperatury, na wilgoć oraz na wszelkie zarysowania. Paniom zależy na farbach, które bez problemu można myć. Takich na rynku jest wiele.

Ile trzeba wydać na dobre farby?

Za dobrą farbę do kuchni klienci zapłacą od 20 do 40 zł za litr. Warto postawić na dobrą markę, by mieć pewność, że dany kolor utrzyma się na ścianach przez wiele lat i co najważniejsze będzie funkcjonalny w kuchni. Nie trzeba bać się jasnych odcieni na ścianach, gdyż takie farby są odporne na promieniowanie UV oraz na ścieranie. Nie trzeba także bać się pary oraz tłuszczu, który często zostaje na ścianach. Producenci stworzyli doskonałe farby, na których nie osiadają tego typu zabrudzenia. To ważne szczególnie wtedy, gdy przy pomalowanej świeżo ścianie znajduje się kuchenka, piekarnik lub mikrofalówka. Warto jednak postawić na najlepsze farby, gdyż tylko takie zagwarantują, iż klientom będzie podobać się ich kuchnia przez wiele lat.

Redakcja malyrynek.pl