Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Zanieczyszczenie powietrza to bardzo powszechny i poważny problem. Wpływ na taki stan rzeczy ma ilość spalin, które produkowane są głównie przez samochody oraz różnego rodzaju maszyny. Można zatem powiedzieć, że wraz z rozwojem przemysłu i technologii spada jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, z którym można sobie radzić  na różne sposoby. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na to, jakim powietrzem oddycha np. w swoim własnym mieszkaniu. Bardzo popularnym sposobem poprawy jakości powietrza jest zakup roślin oczyszczających powietrze. Istnieje wiele gatunków roślin, które pochłaniają toksyny znajdujące się w powietrzu, poprawiając tym samym jego parametru. Czym charakteryzują się rośliny oczyszczające powietrze w domu oraz jakie gatunki do nich należą? 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jakie są zalety roślin pochłaniających z powietrza toksyny
  • jakie są rośliny oczyszczające powietrze w domu

Zobacz także: Duża roślina doniczkowa, czyli kilka pomysłów na to, jak ozdobić swoje wnętrza

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze w domu na pewno nie są w stanie zastąpić dobrej jakości filtra. Potrafią jednak w znacznym stopniu poprawić jakość wdychanego powietrza. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najtańszy sposób na walkę z zanieczyszczeniami znajdującymi się w atmosferze. Ponadto rośliny pochłaniające z powietrza toksyny posiadają ogromne walory estetyczne, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na zakup takich roślin do swojego mieszkania.

Najpopularniejsze rodzaje roślin oczyszczających powietrze w domu

Zdecydowanym faworytem wielu osób, jeśli chodzi o rośliny oczyszczające powietrze w domu, jest skrzydłokwiat. Roślina charakteryzuje się niezwykle estetycznym wyglądem, a ponadto oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych. Należy jednak pamiętać, że skrzydłokwiat jest rośliną, która może okazać się trująca dla zwierząt domowych, dlatego jeśli posiadamy w swoim mieszkaniu zwierzęta,  warto sięgnąć po inne, mniej toksyczne rośliny.
Bardzo popularną rośliną oczyszczającą powietrze jest również rapis wyniosły. Wykazuje ona bardzo duże właściwości pochłaniania amoniaku, który możemy znaleźć w różnego rodzaju detergentach oraz barwnikach. Roślina pasuje praktycznie do większości wnętrz, dlatego tak wiele osób po nią sięga.

rośliny oczyszczające powietrze w domu -sansewieria

Pozostałe rośliny oczyszczające powietrze

Powyżej zostały wymienione dwa najbardziej popularne gatunki roślin oczyszczających powietrze w domu. Nie są to jednak jedyne rośliny tego typu. Właściwości oczyszczające posiadają również takie rośliny jak bluszcz zwyczajny, paprotka, dracena obrzeżona, sansewiera czy begonia. Większość z wymienionych wyżej roślin jest bezpieczna dla zwierząt domowych, dlatego warto sięgnąć po nie w przypadku, gdy posiadamy w mieszkaniu psa lub kota.

Redakcja malyrynek.pl