Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy udać się do serwisu?

Każdy właściciel samochodu powinien pamiętać, iż odgrzybianie klimatyzacji należy wykonywać systematycznie. Przynajmniej raz w roku przed sezonem letnim dobrze jest więc udać się do sprawdzonego serwisu samochodowego, gdzie fachowcy nie tylko dokonają nabicia klimatyzacji, ale również sprawdzą, czy działa ona poprawie, wymienią jej filtry oraz dokonają ozonowania wnętrza samochodu. Co trzeba wiedzieć o odgrzybianiu klimatyzacji? Jak wygląda jej serwis? Gdzie najlepiej się udać, w celu jej sprawdzenia? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Co warto wiedzieć o odgrzybianiu klimatyzacji

Bez względu na to, czy klimatyzację posiada się w domu, w biurze, czy w samochodzie, powinno się pamiętać o kompleksowym i systematycznym jej serwisie. Zdarzają się bowiem osoby, które wprost mówią, iż przez lata nie dokonywały jej odgrzybiania. Czy to jest właściwe podejście? Zdecydowanie nie. Zaniedbanie klimatyzacji może spowodować fatalne skutki nie tylko dla jej działania (szybciej się popsuje, a naprawa będzie niezwykle kosztowna), ale również dla zdrowia osób, które z niej korzystają na co dzień. Bardzo często mówi się o tym, iż nieczyszczona klimatyzacja powoduje przedostanie się rozmaitych bakterii do wnętrza pomieszczenia, nie wspominając już o nieprzyjemnym zapachu, który unosi się z nieodgrzybionej klimatyzacji.

Kiedy należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji?

Serwisanci polecają, by klimatyzację sprawdzać i odgrzybiać przynajmniej raz w roku przed sezonem letnim (czyli przed miesiącami, w których jest ona eksploatowana najbardziej). Po zimie, gdy sprzęt nie był używany, mogło się w nim zebrać sporo zanieczyszczeń, których trzeba się pozbyć jak najszybciej. Użytkownicy szybko odczują, iż jest coś nie tak, gdy wiosną uruchamiają np. swoją klimatyzację samochodową i czują nieprzyjemny zapach z kanałów wentylacyjnych. Jest to pierwszy znak, iż należy udać się, jak najszybciej na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, wymianę filtrów kabinowych, ogólne jej wyczyszczenie i sprawdzenie, a nawet ozonowanie wnętrza auta.

Gdzie najlepiej się udać i z jakiej metody skorzystać?

Obecnie w każdym większym mieście znaleźć można profesjonalne serwisy, które zajmują się czyszczeniem klimatyzacji. W wielu z nich można nawet wybrać sposób jej odgrzybiania. Metody ultradźwiękowe, rozmaite pianki dezynfekujące i środki chemiczne – to wszystko sprawia, że już po kilkunastu minutach klimatyzacja jest gotowa do pracy. Warto jednak pamiętać o tym, by wybierać miejsca sprawdzone, w których pracują fachowcy, którzy wybiorą odpowiedni sposób do odgrzybiania klimatyzacji w konkretnym samochodzie (zgodnie z preferencjami klienta). Zdarza się bowiem tak, że klienci już po kilkunastu dniach od wizyty w serwisach narzekają na to, że z klimatyzacji wydobywa się znów nieprzyjemny zapach lub na parowanie szyb w samochodzie (które również jest oznaką nieprawidłowego działania klimatyzacji). Obowiązkowo należy sprawdzić opinie o danym miejscu i najlepiej klient powinien być przy czyszczeniu klimatyzacji.

Jak widać z powyższego, każdy powinien zdecydować się przynajmniej raz na 12 miesięcy na kompleksowe wyczyszczenie klimatyzacji w swoim samochodzie. Klienci nie muszą się obawiać, gdyż nie jest to duży wydatek. Przeważnie za odgrzybianie klimatyzacji w autach wraz z wymianą filtrów i z ozonowaniem zapłacą oni w serwisie nie więcej niż 150 – 200 zł. Warto o tym pamiętać, gdyż dzięki temu klimatyzacja będzie działa długo i niezawodnie. Jest to ważne, gdyż jej naprawa jest już o wiele bardziej kosztowna.

Redakcja malyrynek.pl