Jakie są filtry do oczyszczacza powietrza?

W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z oczyszczacza powietrza. Żeby działał prawidłowo, trzeba odpowiednio zadbać o jego filtr. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza.

Jakie są filtry do oczyszczacza powietrza?

W najnowocześniejszych oczyszczaczach powietrza znajduje się filtr HEPA. Należy go wymieniać, gdy jest pełny. Wszystko będzie zależało jednak od środowiska, w którym ma pracować. Najczęściej przyjmowane jest, że trzeba go wymieniać raz w ciągu roku. W przypadku gdy sprzęt działa w wyjątkowo zanieczyszczonym otoczeniu, powinniśmy go zmieniać częściej niż 3-4 miesiące.

W niektórych urządzeniach znajduje się filtr z aktywnym węglem. Taki typ filtra można spotkać w najskuteczniejszych modelach oczyszczaczy. Tego typu filtr wyłapywać będzie różne nieprzyjemne zapachy. Ponadto skutecznie eliminuje cząstki rakotwórcze – przeważnie te, które znajdują się w dymie tytoniowym. Oprócz tego wyklucza elementy toksyczne, które pochodzą z farb bądź klejów. Taki filtr do oczyszczacza powietrza trzeba wymieniać minimum po roku. Niektóre modele dostępne na rynku możemy wyjąć oraz umyć.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://filterbank.pl/pl/c/Filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/13/

Wiele osób zastanawia się, kiedy trzeba wymieniać filtr powietrza w oczyszczaczu powietrza. Należy to robić, kiedy oczyszczacz przestaje funkcjonować prawidłowo. Najczęściej mowa tutaj o problemach z wydajnością. Częstą oznaką tego, iż filtr do oczyszczacza powietrza przestał działać, jest znaczny spadek wydajności takiego urządzenia. Mimo tego że pracować będzie on normalnie, to powietrze pozostanie wątpliwej jakości. Warto pamiętać, że obniżenie wydajności zauważymy także wtedy, gdy w danym pomieszczeniu utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach. Takie sygnały będą świadczyć o tym, iż filtry do oczyszczacza powietrza zapchały się. W takim wypadku najlepiej będzie zajrzeć do urządzenia oraz zbadać, czy na pewno wszystko elementy oczyszczające dalej działają.

Inne problemy związane z funkcjonowaniem oczyszczacza

Istotną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić szczególną uwagę będzie to, w jaki sposób pracuje nasz oczyszczacz powietrza. W przypadku gdy urządzenie zacznie działać w sposób nieregularny bądź wydawać hałaśliwe dźwięki, w takim wypadku je natychmiastowo wyłączyć. Ponadto warto będzie sprawdzić stan wszystkich elementów.

Trzeba też powiedzieć o tym, że problemy napotkamy wtedy, kiedy urządzenie samo się będzie wyłączać. Bardzo dużo producentów takiego typu sprzętu wyposaża swe urządzenia w systemy bezpieczeństwa. Mowa tutaj na przykład o diodach, które informują użytkownika o zapełnieniu filtra powietrza. W przypadku, gdy nasz oczyszczacz powietrza nie posiada wbudowanych sygnałów świetlnych, o zapchaniu konkretnego elementu dowiemy się dopiero wtedy, gdy urządzenie w sposób samoczynny przestanie działać.

Oczywiście nie są to wszystkie oznaki, które wskazują na to, iż należy wymienić filtr powietrza. Bardzo wiele zależeć będzie także od sposobu eksploatacji, a także modelu i wydajności naszego sprzętu. Regularna wymienia filtrów powietrza w oczyszczaczu zawsze będzie czymś wskazanym. Przez to, że w miesiącach zimowych powietrze jest bardzo suche i zabrudzone, z takiego typu urządzenia korzystamy o wiele częściej niż podczas lata. Zdecydowanie warto regularnie wymienić filtry do oczyszczacza powietrza. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż nasze urządzenie działa w prawidłowy sposób. Na polskim rynku istnieje wiele sklepów, które oferują różnego rodzaju filtry do oczyszczacza powietrza. Z tego powodu każdy dopasuje odpowiedni do swojego urządzenia.

Redakcja malyrynek.pl