Podłoga na balkon – najciekawsze propozycje

Balkon jest integralną częścią mieszkania. Często spędzamy na nim poranki oraz wieczory. Warto zadbać, by podłoga na balkonie była elegancka i przyjemna. Najczęściej na balkonie kładziemy terakotę, która jest wyjątkowo wygodna w użytkowaniu. Nie jest to jedyna możliwość. Jaka podłoga na balkon będzie elegancka i jednocześnie praktyczna?

Drewno – ponadczasowe rozwiązanie

Niezależnie od tego, czy mówimy o aranżacji mieszkania czy balkonu, drewno zawsze będzie materiałem, który będzie miał swoich zwolenników. Nie ma się czemu dziwić. Jest to materiał niezwykle elegancki i ponadczasowy. Drewno, w przeciwieństwie do płytek, wprowadza przyjemny nastrój. Podłoga jest ciepła i miła w dotyku.

Wybierając drewno na balkon, warto skoncentrować się na gatunkach egzotycznych, są one droższe od rodzimych, ale również bardziej trwałe. Warto również zwrócić uwagę na termodrewno, które zostało poddane skomplikowanej obróbce, dzięki czemu jest odporniejsze na warunki atmosferyczne.

Ciekawym rozwiązaniem są również podłogi modułowe. To podłoga na balkon, która jest w formie podestów, klepek lub paneli. Układanie podłogi przypomina układanie klocków. Poszczególne moduły są wyposażone w specjalne zaczepy, które ułatwiają montaż.

Decydując się na drewnianą podłogę na balkon, trzeba mieć świadomość, że jest to materiał, który wymaga impregnacji.

Posadzka żywiczna – nowoczesny design

Żywica na balkonie idealnie komponuje się z nowoczesnym budownictwem. Jest to materiał, który ma nie tylko bardzo interesujący wygląd, ale również wiele właściwości.

Podłoga na balkon z żywicy poliuretanowej jest wodoszczelna, odporna na działanie promieni UV oraz niskich i wysokich temperatur. Jest również łatwa do utrzymania w czystości. Można ją czyścić środkami chemicznymi, które znajdują się w każdym domu.

Żywica na balkonie powinna mieć kilka warstw. Jej ułożenie nie jest trudne, ale zajmuje kilka dni. Każda warstwa musi dobrze wyschnąć, a dopiero wtedy można kłaść kolejną. Wykorzystując piasek, kwarc lub inne kruszywa można podnieść walory dekoracyjne podłogi.

Kamień – propozycja dla wymagających

Podłoga na balkon z kamienia jest jedną z najdroższych propozycji, ale jednocześnie jest to wyjątkowo trwały materiał.

O estetyce podłogi decyduje rodzaj użytego kamienia. Płytki łupkowe, bazaltowe oraz granitowe nadają się na balkonu, na których nie ma zadaszenia. Są odporne na warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia. Należy zastanowić się nad wyborem skał porowatych takich jak marmur, wapień czy piaskowiec, gdyż szybciej się brudzą i nie są tak odporne na ścieranie.

Płyty gumowe – nowocześnie i z pomysłem

Wybierając podłogę na balkon, warto zastanowić się nad płytami gumowymi, które wykorzystywane są na placach zabaw. Jest to materiał wykonany z elastycznej gumy, która jest przyjemna w dotyku. Jednocześnie płyty gumowe są bardzo trwałe. Nie odkształcą się nawet, gdy ustawimy na nich ciężkie meble balkonowe.

Płyty gumowe wyposażone są w system drenażowy, który znajduje się na spodzie płytki, dzięki temu nie musimy się martwić, że na balkonie będzie gromadziła się woda. Mróz oraz wysokie temperatury również nie są problemem.

Płyty kleimy do podłoża przy pomocy kleju poliuretanowego. Jest to podłoga na balkon, która sprawdzi się przede wszystkim w domach, gdzie są małe dzieci. Zabawa na gumie będzie dla dzieci przyjemnością. Podłogę umyjemy wodą oraz popularnymi detergentami, dzięki temu nie trzeba się martwić, że maluchy bawią się na brudnej podłodze.

Wybierając podłogę na balkon nadal bardzo często wykorzystujemy terakotę przeznaczoną do montowania na zewnątrz. Jest to praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne możliwości.

Redakcja malyrynek.pl