Dziś nie wystarczy wrzucić zdjęcia na FB. Jeśli materiał ten ma odnieść jakikolwiek sukces marketingowy lub wizerunkowy, to musi on być zoptymalizowany pod kątem wymiarów, treści i graficznego dopracowania. Dzięki temu jego treść jest przejrzysta, a on sam jest ukierunkowany na specyficzne grono odbiorców, jakim są użytkownicy mediów społecznościowych.
Co ma wpływ na odbiór zdjęcia?
Jeśli dane zdjęcie w mediach społecznościowych będzie odpowiednio zoptymalizowane, to jego odbiór będzie znacznie bardziej pozytywny. Na jakość udostępnionego zdjęcia ma wpływ m.in:
– szata kolorystyczna, której zadaniem jest maksymalne nasycenie kolorami przedstawionego obrazu, a także przedstawienie w pozytywnym świetle najważniejszego elementu zdjęcia,
– rozmiar grafiki – ważne, aby materiał multimedialny jak najlepiej wpisywał się w ramkę zdjęcia, dzięki czemu będzie on dopasowany również do każdego rozmiaru ekranu, na którym materiał ten zostanie wyświetlony,
– treść zdjęcia, która musi być pomysłowa i pozytywna (choć naturalnie może się zdarzyć, że zamysł jego autora jest nieco inny).
Oczywiście to nie wszystkie czynniki, które mają bezpośredni wpływ na popularność wybranego materiału multimedialnego. Mimo to rozmiary grafik na FB odgrywają tu bardzo istotną rolę, gdyż to od nich zależy, czy dane zdjęcie jest czytelne i czy przedstawione na nim treści są ukazane tak, jak chciałby tego ich autor.
Optymalne rozmiary grafik z punktu widzenia użytkownika FB
Zdjęcie udostępnione na Facebooku musi mieć odpowiednią wysokość i szerokość. Dzięki temu stanowi ono estetyczne tło graficzne dla treści określonego postu. Zaleca się, aby w przypadku konkretnych typów grafik, rozmiary te prezentowały się następująco:
– Zdjęcie w tle (cover photo) – do 100KB: 820×312 px,
– Zdjęcie profilowe: 340×340 px,
– Pionowe zdjęcia – dla postów w pionie (format 3:2): 640×960 px,
– Poziome zdjęcia – post w poziomie: 1200×900 px,
– Reklamowa karuzelowa: 1080×1080 px,
– Facebook Ads / Open Graph / Lead Ads: 1200×628 px,
– Polubienia strony (page likes): 1200×628 lub 1080×1080 px,
– Grafika na fanpage: 1200×900 px ,
– Facebook Stories / Instagram Stories: 900×1600 px,
– Okładka notatki: 1200×445 px,
– Wydarzenia na Facebooku – okładka wydarzenia: 1200×628 px,
– Grupa na Facebooku – zdjęcie w tle: 1640×856 px.
A co, jeśli rozmiar udostępnionej przez użytkownika grafiki różni się od powyższych wymiarów? Naturalnie takie zdjęcie również zostanie udostępnione na Facebooku, ale będzie ono skompresowane z uwzględnieniem wspomnianej liczby pikseli. Oznacza to, że jego finalna wersja może być trochę zniekształcona i – co ważne – nie przyniesie pożądanego efektu marketingowego i wizerunkowego.
Nie samym rozmiarem post żyje
Oczywistym jest, że rozmiary grafik na FB to nie jedyny czynnik, który wpływa na ich odbiór ze strony potencjalnego klienta. Warto bowiem podkreślić, że na ich finalny kształt wpływ mają również aplikacje, które są wykorzystywane m.in. do przetwarzania grafiki i jej edytowania. Mało tego, niektóre narzędzia są wręcz stworzone dla postów rodem z Facebooka, gdyż wprowadzają one przetestowane efekty, które są charakterystyczne dla profesjonalnych postów utożsamianych z tą platformą. Dzięki temu finalna obróbka zdjęć trwa znacznie krócej i – co ważne – jest dużo łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać.
Podsumowując, jeśli na zdjęcie na Facebooku (lub w innym medium społecznościowym) ma przynieść określone dochody, to musi ono zostać wykonane zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami serwisu. Dotyczy to zwłaszcza tych podmiotów, dla których FB jest platformą marketingową.