Azjatycka kuchnia podbija polski rynek restauracyjny. Stąd możemy kojarzyć taką nazwę dania jak ramen. Jeśli jesteś ciekawy historii tej zupy oraz tego jak ją zrobić w domu, sprawdź nasz zupa ramen przepis.
W tym artykule dowiesz się:
- co to jest ramen
- jak powstał na niego przepis
- jak przygotować swój własny ramen
Zobacz także: Dieta zupowa – jadłospis dla miłośników zup
Zupa ramen – co to jest?
Co to jest ramen? Jeśli kojarzysz tę nazwę tylko ze słyszenia możesz się zastanawiać, co to za zupa i dlaczego stała się tak popularna. Zupa ramen – przepis na nią to wyrazisty, esencjonalny bulion oraz jędrny makaron. Smak tej potrawy jest bardzo złożony. Kluczem do jego uzyskania jest esencja, na którą mówi się tare. Jest ona umieszczana na dnie miseczki. Nadaje ona słonego smaku i buduje smak umami. Do tare dodaje się kolejne składniki i przyprawy. Końcowy efekt uzyskuje się przez dodanie składników, dodających bulionowi pikanterii i słodyczy.
Ramen – historia powstania
Potrawa powstała jako skutek przywiezienia makaronu pszennego przez imigrantów z Chin do Japonii w połowie XIX wieku. Swoją popularność zupa ramen przepis na początku osiągnęła wśród japońskiej klasy robotniczej na początku XX wieku. Zupa była bardzo syta i stosunkowo niedroga, dlatego idealnie nadawała się do zjedzenia po długim dniu pracy. Wraz ze wzrostem popularności, przyrządzało ją coraz więcej osób. To przyczyniło się do stworzenia różnych wersji tej zupy. Z domów, zupa ramen wyszła na ulicę. Stała się swego rodzaju street foodem i była serwowana na uliczkach oraz w straganach.
Przez lata ramen zdobył serca wielu miłośników kuchni, a to spowodowało, że można ją dostać w niemal każdym zakątku świata. Jest to bardzo prosta zupa, dlatego możemy spotkać jej wersje ekspresowe oraz wykwintne serwowane w restauracjach.
Zupa ramen – przepis na nią jest bardzo prosty. Kluczem do zrobienia dobrego ramenu jest jakość składników. To one sprawią, że zupa będzie przepyszna. Dlatego jeśli zdecydujesz się na zrobienie ramenu samodzielnie, poszukaj składników o dobrym składzie.
Zupa ramen przepis
Do przygotowania dobrego bulionu będziesz potrzebować kości wieprzowych, kości drobiowych i warzyw takich jak cebula, imbir, czosnek, marchewka. Dodatkowo potrzebne ci będą wodorosty, sos sojowy i odrobina sake. Zacznij od przygotowania kości. Należy włożyć je do garnka z zimną wodą i doprowadzić do wrzenia. Następnie odcedzić, przelać zimną wodą i ponownie włożyć je do garnka. Następnie należy dodać warzywa i wodorosty. Zalej zawartość garnka zimną wodą do przykrycia składników i gotuj na dużym ogniu. Kiedy całość się zagotuje zbierz szumowinę z wierzchu i postaw garnek na małym ogniu. Pozwól mu się gotować przez około sześć godzin.
Kluczem są dodatki. Może być nimi wszystko. Najczęściej są to grzyby, makaron, szczypiorek i jajko. Przygotuj je według swojego upodobania.
Kiedy wszystko będzie gotowe, wystarczy przygotować miseczkę. Ułóż wcześniej przygotowane składniki estetycznie w wybranym przez siebie naczyniu i zalej je gorącym bulionem. Pamiętaj, że przy jedzeniu należy siorbać!
Ramen przepis wege
Ramen może kojarzyć się nam z potrawą typowo mięsną. Wcale nie musi tak być. Można w bardzo prosty sposób przygotować wegańską i wegetariańską wersję tej zupy. Kluczem będzie esencjonalny bulion, który należy przygotować z dużej ilości warzyw. Do tego będzie nam potrzebna włoszczyzna, cebula, czosnek, seler naciowy, ziele angielskie, liść laurowy, pietruszka, sos sojowy i dobrej jakości oliwa. Jeśli pragniemy dodać do bulionu azjatyckiego twistu, możemy dodać również pasty miso, którą tworzy się ze sfermentowanej soi. Taki bulion również powinno się gotować około sześciu godzin.
Do zupy ramen przepis wege będzie wymagał tylko kilka alternatyw. Zamiast mięsa można użyć smażone tofu. Zamiast jajka można przygotować takie warzywa jak kalarepka, marchew czy wodorosty. Należy pamiętać, że ramen słynie ze swojej pożywności i bogactwa składników. Dlatego nawet jeśli przygotowujemy ramen przepis wege, warto jest postawić na różnorodne, kolorowe i ciekawe dodatki.