Leczenie ziołami – co to jest fitoterapia?

W okresie jesienno-zimowym często sięgamy po leki i suplementy diety. Chcemy nie tylko uchronić się przed infekcjami, ale także poprawić nasze samopoczucie i wyrównać niedobory minerałów. Są jednak drobne niedogodności ze strony naszego organizmu, przy których możemy sobie pomóc w naturalny sposób. Jeśli szukasz alternatywnych sposobów, dzięki którym będziesz mógł ochronić się przed przeziębieniem tej zimy, sprawdź do czego służy leczenie ziołami.

W tym artykule dowiesz się:

  • na czym polega leczenie ziołami
  • w jaki sposób można je praktykować
  • do czego służą różne rodzaje ziół

Zobacz także: Okłady z kapusty – zastosowanie i efekty

Fitoterapia – co to jest?

Ziołolecznictwo to jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej oraz farmakologii. Jest to praktyka, która istnieje od tysięcy lat. Służy ona profilaktyce chorób oraz leczenia różnego rodzaju schorzeń. Robi się to za pomocą tworzenia różnego rodzaju leków ziołowych na podstawie naturalnych lub przetworzonych surowców. 

Leczenie ziołami polega nie tylko na samej terapii, ale także na obserwowaniu i poznawaniu właściwości różnych roślin. Specjaliści od ziołolecznictwa obserwują mechanizmy działania leków naturalnych na organizm oraz metabolizm substancji aktywnych, które są zawarte w roślinach leczniczych. 

Fitoterapia to dziedzina, która w dalszym ciągu ewoluuje. Specjaliści w dalszym ciągu szukają nowych sposobów na leczenie ziołami. 

Leczenie ziołami znalazło swoją niszę wśród nowoczesnego społeczeństwo. Często szukamy odpowiedzi na nasze dolegliwości właśnie w kuracji roślinami leczniczymi. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że mogą poprawić nasze samopoczucie każdego dnia w drobnych niedogodnościach, które mogą wynikać na przykład z problemów z układem trawiennym. 

Należy oczywiście pamiętać, że ta praktyka może nam tylko pomóc w pewnych schorzeniach. Nie jest to niezawodna technika.  

Jak można przygotować zioła?

Inną zaletą stosowania ziołolecznictwa jest to, że mogą przyjmować różne formy. Najpopularniejszą jest przygotowywanie naparów z różnych mieszanek ziół. Są to roztworu, w których sa substancje czynne. Można go uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalać odpowiednie zioła wodą o odpowiedniej temperaturze. 

Podobny do naparu jest odwar. Różni się on tym, że uzyskuje się go przez gotowanie ziół od pięciu do 30 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu odwar jest gotowy do spożycia. 

W formie płynnej przyjmuje się także nalewkę. To alkoholowa wersja wyciągu z roślin. Są to zioła, które zalewa się 70% alkoholem i odstawia na okres przynajmniej czterech tygodni.

Macerat to olej roślinny, który zawiera wyciągi z ziół.  

Inną formą leczenia ziołami są okłady. Należy je sporządzić z ziół, które zawierają śluz. Należy sporządzić z ziół gęstą papką, podgrzać ją i zawinąć w gazę. Taki produkt należy przykładać do miejsc dotkniętych chorobą. 

Podobne cechy do okładu ma kompres. Uzyskuje się go jednak z innych ziół. Procedura uzyskiwania go jest bardzo podobna.  

Ciekawą formą jest również maska ziołowa. W tej formie zioła zalewa się wodą i lekko podgrzewa. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji nakłada się ją na skórę. 

Co leczyć ziołami?

Leczenie ziołami można łatwo praktykować w domu. W naszych kuchennych szafkach często znajdziemy wszystkie potrzebne składniki do postawienia pierwszych kroków w tej dziedzinie. 

Na ból zęba lub gardła możemy spróbować użyć goździków. Zawarty w nich olejek ma właściwości łagodzące ból. Możemy spróbować possać goździka lub jego sproszkowaną formę rozpuścić w odrobinie ciepłej wody. Taką mieszanką należy wypłukać jamę ustną.

Na zaparcia bardzo dobrze działa majeranek. Można go dodać do ciężkostrawnych dań. Usprawni pracę jelit i pomoże pozbyć się dyskomfortu. Podobne właściwości ma także kminek. Po ciężkim posiłku możemy zaparzyć napar z kminku. Łyżeczkę zmiażdżonych nasion wystarczy zalać szklanką gorącej wody. Należy parzyć nasiona przez 15 minut pod przykryciem, a następnie wypić napój. 

Działanie przeciwzapalne ma gałka muszkatołowa. Poleca się ją na przeziębienia. Kubek ciepłego mleka z dodatkiem miodu i gałki muszkatołowej, może nas nie tylko rozgrzać, ale także pomóc szybciej wyzdrowieć. 

Redakcja malyrynek.pl