Czym jest niewidzialna wycieraczka?

Z roku na rok rośnie liczba kosmetyków samochodowych reklamowanych jako niezawodne, gdy chce się posiadać idealne auto. Od niedawna jednym z tych, które uznaje się za niezastąpione, jest niewidzialna wycieraczka. Co kryje w sobie ta dość tajemnicza nazwa i na co zwracać szczególną uwagę myśląc o jej wyborze?

Niewidzialna wycieraczka – próba definicji

Niewidzialna wycieraczka jest delikatną powłoką hydrofobową. Nakłada się ją na szybę samochodu. Producenci kosmetyku przekonują jego potencjalnych odbiorców, że jest on w stanie odprowadzać nagromadzone krople wody równie skutecznie, co klasyczna wycieraczka, a to zmniejsza liczbę sytuacji, w której konieczne jest jej użycie. Powłoka jest skuteczna przede wszystkim dlatego, że pozwala na łączenie małych kropel wody w jej większe skupiska. Te z kolei są zdmuchiwane z szyby bez konieczności dodatkowego wsparcia, wyłącznie dlatego, że działa na nie naturalny pęd powietrza. Wiedząc, na czym polega działanie tego kosmetyku nietrudno domyślić się, że efekt jest tym lepszy, im większa jest prędkość pojazdu. Zwykle wartością graniczną jest prędkość 60 km/h, choć producenci robią wszystko, aby możliwe było jej obniżenie. Jeśli samochód jedzie wolniej, co ma miejsce choćby na terenach miejskich, skuteczność niewidzialnej wycieraczki jest znacznie niższa i trudno mówić o alternatywie dla wycieraczki w jej klasycznym wydaniu.

Co warto wiedzieć przed zakupem?

O niewidzialnej wycieraczce mówi się często jako o rozwiązaniu, które można wykorzystać nakładając ją na przednią szybę auta. Okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zastosować ją w odniesieniu do wszystkich szyb znajdujących się w samochodzie. Podniesie to ich odporność na gromadzącą się wodę i przyczyni się do tego, że dłużej pozostaną czyste.

Bez względu na to, jakie znajdziemy dla niej zastosowanie, musimy pamiętać o tym, że trwałość niewidzialnej wycieraczki nie zawsze jest taka sama. Jest uzależniona od wielu czynników, nie bez wpływu okazuje się przy tym to, kto odpowiada za jej produkcję. Przeważnie producenci deklarują przynajmniej kilkumiesięczne działanie, choć osoby stosujące te rozwiązanie regularnie nie ukrywają, że już po 4-5 tygodniach można zaobserwować widoczne pogorszenie jakości. Nie może być jednak inaczej, skoro naniesiona warstwa regularnie ściera się. Dobrze jest więc pamiętać o konieczności powtarzania aplikacji, a także o tym, aby czynność ta była wykonywana w regularnych odstępach. Jeszcze przed pierwszą aplikacją warto zresztą zapoznać się z zaleceniami producenta. Może się okazać, że żywotność niewidzialnej wycieraczki ulegnie obniżeniu tylko dlatego, że podłoże nie zostało przygotowane we właściwy sposób.

Jak zwiększyć żywotność niewidzialnej wycieraczki?

Jak już wspomniano, już odpowiednie przygotowanie podłoża jest w stanie wydłużyć żywotność niewidzialnej wycieraczki, chcąc o nią dbać warto jednak stosować się także do kilku innych zaleceń. Tu należy wspomnieć przede wszystkim o zastosowaniu nieagresywnej chemii w trakcie mycia auta. Pomocne może okazać się też sięganie po specjalne preparaty do mycia szyb, które dedykowane są właśnie autom, w których zastosowano to rozwiązanie. Przydatne będzie też rezygnowanie z klasycznych wycieraczek w sytuacji, w której praca ich niewidzialnego odpowiednika może okazać się wystarczająca. Jeśli niewidzialna wycieraczka będzie pochodziła ze sprawdzonego źródła, a do tego będziemy z niej korzystać w sposób sugerowany przez producenta, możemy liczyć na rozwiązanie zwiększające poziom bezpieczeństwa na drodze.

Redakcja malyrynek.pl