Medycyna naturalna, znana również pod takimi nazwami jak niekonwencjonalna lub alternatywna ma swoje mocne i słabe strony. Jest całkiem różna od medycyny tradycyjnej. Istnieje opinia, że jest ona niebezpieczna. Jeśli jednak stosujemy ją rozsądnie, może nam pomóc w niektórych dolegliwościach.
W tym artykule dowiesz się:
- co to jest medycyna naturalna
- jakie są jej zalety
- jakie jej rodzaje wyróżniamy
Zobacz także: Najlepsze babcine sposoby na ból kolan
Czym się zajmuje medycyna naturalna?
Medycyna naturalna łączy w sobie wszystkie metody leczenia, które bazują na naturalnych składnikach. W jej ramach mówi się o praktykach, które mają lecznicze działanie, które nie zostało udowodnione przez badania naukowe lub lekarzy. Medycyna naturalna charakteryzuje się holistycznym, czyli kompleksowym postrzeganiem organizmu człowieka. Uwzględnia zarówno jego fizyczną formę, materię oraz sferę duchową i psychiczną. Jej głównym celem jest zapobieganie występowaniu chorób. Jest to również jeden z głównych czynników, który różni ją od tradycyjnej medycyny. Kiedy tradycyjna odmiana skupia się na leczeniu choroby, kiedy już ona wystąpi medycyna niekonwencjonalna wykorzysta swoje metody i techniki, aby nie dopuścić do zachorowania.
Popularność technik niekonwencjonalnych wynika nie tylko z ich prostoty i dostępności. Ich pozycja umacnia się również ze względu na wpływ na ogólne samopoczucie. Intensywne skupienie na poprawie stylu życia, powoduje, że polepszeniu ulega nasze zdrowie i odporność, a ryzyko wystąpienia chorób zmniejsza się.
Zalety i wady medycyny naturalnej
Jak z każdą techniką, która dotyczy kondycji naszego organizmu, musimy podchodzić ostrożnie do każdej praktyki. Pamiętajmy, że naturalny i bezpieczny to nie są synonimy. Bezpieczeństwo medycyny naturalnej zależy od specjalisty, z którym konsultujemy nasz problem. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzić doświadczenie specjalisty, do którego się udajemy i opinii, które o nim krążą. Pamiętajmy, że przez nierozsądne stosowanie się do zaleceń, medycyna niekonwencjonalna może nam zaszkodzić.
Medycyna naturalna może również nie przynosić spektakularnych efektów. Przez to, że bazuje na naturalnych środkach, które mają delikatniejsze działanie, efekty mogą być zauważalne późno albo wcale. Często w praktykach należących do tego rodzaju medycyny, kluczem jest regularność i systematyka. To oznacza, że często należy poświęcić dużo czasu na terapię, zanim będziemy widzieć jej rzeczywiste korzyści. Kluczem jest znalezienie balansu pomiędzy każdą ze sfer naszego życia. Dlatego możemy być często niezadowoleni przez brak spektakularności w działaniu medycyny naturalnej.
Rodzaje medycyny naturalnej
Tak jak medycyna tradycyjna, medycyna naturalna ma wiele różnych dziedzin i odmian. Każda z nich ma na celu leczenie innego obszaru ciała, dolegliwości lub schorzenia. Do najpopularniejszych dziedzin należą:
- Akupunktura – pochodząca z medycyny chińskiej praktyka polega na stymulacji wybranych miejsc na skórze lub tkance podskórnej za pomocą metalowych igieł. Zadaniem tej dziedziny jest udrożnienie kanałów energetycznych, czego wynikiem będzie pobudzenie krążenia krwi i polepszenie pracy narządów wewnętrznych.
- Akupresura – ta technika również pochodzi z Chin. Opiera się na uciskaniu, dotykaniu i opukiwaniu odpowiednich miejsc wybranych miejsc na ciele człowieka. Jej cel jest podobny do tego, który można uzyskać przez akupunkturę.
- Aromaterapia – praktyka polegająca na stymulowaniu ludzkiego organizmu zapachami zawartymi w olejkach eterycznych.
- Apiterapia – leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi jak wosk pszczeli, pyłek kwiatowy lub mleczko pszczele. Ich stosowanie powinno przynieść ulgę w walce z a alergiami dróg oddechowych i stanach zapalnych jamy ustnej.
- Koloroterapia – to metoda leczenia, która polega na ekspozycji organizmu człowieka na światło w różnych kolorach. Jej celem jest uspokojenie, relaks lub pobudzenie naszego umysłu.
- Ortopatia – przeświadczenie, że “higiena naturalna”, czyli odpowiednia dieta, post oraz inne aktywności związane ze zdrowym stylem życia, zapewniają profilaktykę przeciwko wielu chorobom.