Ogrodzenie PCV – poznajcie zalety, wady i sposoby montażu

Wybór ogrodzenia ma znaczenie. W końcu chroni ono Waszą posesję, wpływa na bezpieczeństwo, do tego zapewnia większą prywatność. Jak możecie się domyślić rodzajów ogrodzeń jest bardzo dużo, jednak nie każde jest tak samo dobre. Dziś przedstawimy Wam ciekawe ogrodzenie wykonane z PCV. Łączu ono walory estetyczne i praktyczne. Ale czy aby na pewno jest ono niezawodne? Poznajcie zalety, wady i sposoby montażu.

Ogrodzenie PCV – co warto wiedzieć?

Moda jest zmienna i dotyczy to także ogrodzenia. Kiedyś na czasie były drewniane płotki, potem stalowe bramy, jeszcze później cegły, a obecnie coraz częściej szuka się innego rozwiązania, a dokładnie ogrodzenia z PCV. Co ciekawe takie ogrodzenie jest mocne. Oczywiście nie tak mocne jak stalowe, ale nadal w miarę mocne. Do tego montaż jest szybki i co ciekawe można wykonać go samodzielnie. Wystarczy tylko trochę chęci, nieco umiejętności, sporo paneli PCV oraz klej do sklejania plastiku. Gdy już przygotujecie materiały i klej, musicie wykonać jeszcze jeden ważny element, a mianowicie sprawdzić podłoże. Musi być ono równe, a wręcz idealnie równe. Należy oczyścić teren z wszelkich kamieni, gruzów, gałęzi, czy też innych elementów, których tam nie powinno być. Dopiero po wykonaniu tych prac przygotowawczych można przejść do wykonania ogrodzenia, ale pod warunkiem, że już dokonaliście rzetelnych pomiarów. Po wytyczeniu słupków oraz słupków narożnych można przejść do prac.

Ogrodzenie z PCV krok po kroku

Trudno wyobrazić sobie nieogrodzone działki. Niemal każdy inwestor planuje budowę ogrodzenia, choć trzeba przyznać, że owa budowa znajduje się na końcu listy rzeczy do zrobienia. Jednak gdy już nastąpi ten czas, to musicie wiedzieć, że należy postępować zgodnie z przepisami. Oczywiście co ważne nie można przekraczać granicy działki, czy linii rozgraniczającej ulicę. Następnie ogrodzenie nie może stanowić zagrożenia dla ludzi czy zwierząt. Nie może być więc ostro zakończone, chyba, że jest wyższe niż 1,8 m. Ale na takie ogrodzenie potrzebujecie już zgody. Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. Teraz czas przejść do wykonania fundamentu. Możecie wykonać go metodą tradycyjną, czyli wykopując dół, a następnie zalewając go betonem. Można też pójść na łatwiznę i zamówić elementy prefabrykowane, które są proste w montażu, zaś realizacja projektu będzie szybsza. W gruntach wysadzinowych należy zagłębiać mur poniżej strefy przemarzania, która może wynosić od 80 do 140 cm, wszystko zależy od regionu Polski, w którym mieszkacie. Jeżeli grunt jest niewysadzinowy, to wystarczy fundament zakopany na ok. 60 cm. Trzeba jeszcze pamiętać o wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej. Do tego celu możecie użyć folii fundamentowej, ewentualnie papy. Na tym etapie mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie, jeżeli grunt nie jest spoisty, to przed wylaniem betonu trzeba wykonać deskowanie.

Montaż desek

Gdy fundamenty są wykonane, można już przejść do montażu desek. Najlepiej kupić te z PCV, które są stosunkowo mocne, ale też tanie. Po montażu desek w fundamentach należy wykonać elementy poprzeczne. W ten sposób uzyskacie klasyczny płotek, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu. Wbrew pozorom ten montaż również nie jest trudny. Wystarczy tylko odpowiedni klej. Polecamy klej do plastiku w Ataszek.pl. Zapewnia on mocne wiązanie i ma naprawdę dobre właściwości, a przy tym cena jest relatywnie niska.

Wady i zalety ogrodzenia z PCV

Jest wiele zalet ogrodzenia z PCV. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ono mocne, choć lekkie. Może nie wykazuje dużej odporności na uderzenia mechaniczne, ale za to jest zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, a dokładnie na wilgoć czy promieniowanie UV. Nie można też zapomnieć, że naprawdę dobrze się prezentuje i pasuje do każdego domu. Sprawdzi się jako ogrodzenie domu nowoczesnego, ale też klasycznego. To dobra alternatywa dla ogrodzenia ze stali nierdzewnej, które jest naprawdę drogie. Możecie też też połączyć panele PCV z ogrodzeniem murowanym i zyskać jeszcze trwalszy efekt. Decyzję pozostawiamy Wam, ale gwarantujemy, że efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Redakcja malyrynek.pl