Okłady z kapusty — zastosowanie i efekty

Kapusta ma silne działanie przeciwzapalne. Okłady z kapusty – opinie mówią, że doskonale sprawdzają się jako domowy środek na wiele różnych dolegliwości.

W artykule dowiesz się:

  • jak wykorzystać zdrowe aspekty kapusty
  • jakie są zalety stosowania okładów
  • jak przygotować okłady lecznicze

Wykorzystaj lecznicze właściwości kapusty

Okłady z kapusty mogą być stosowane w celu złagodzenia wielu różnych dolegliwości. Już w starożytnej Grecji ludzie wiedzieli o leczniczych właściwościach tego niepozornego warzywa, na przykład przygotowali maść z tłuszczu, popiołu i kapusty do dezynfekcji ran. Stosowana wewnętrznie, jako sok, kapusta pomaga w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Zewnętrznie liście działają przeciwzapalnie i wspomagają gojenie się ran.

https://malyrynek.pl/najlepsze-babcine-sposoby-na-bol-kolan/

Jak przygotować kapustę?

Do okładów najlepsza jest kapusta biała i włoska. W zasadzie oba rodzaje kapusty można stosować na wszystkie wymienione dolegliwości, ale istnieją opinie, że kapusta włoska może usunąć jeszcze więcej toksyn niż zwykła biała kapusta. Najlepiej wypróbować obydwie.

Do okładów wykorzystuje się duże, zewnętrzne liście kapusty. Należy je umyć i osuszyć, a następnie usunąć gruby nerw główny — głąb. Tak przygotowane liście kapusty ubija się tłuczkiem do mięsa lub zwija tak ciasno, aby wyciekł sok. Zabieg najlepiej wykonać na powierzchni, która nie wchłania płynu, czyli nie na drewnianej desce. W celu zastosowania na mniejszych obszarach skóry liście należy pociąć na paski.

kapusta

Okład z kapusty — jak stosować?

Przygotowane wilgotne liście układa się na obszarze, który dotknięty jest stanem zapalnym. Powinniśmy ułożyć kapustę jak płytki – ciasno obok siebie, ale tak aby na siebie nie nachodziły. Następnie owijamy je ściśle bandażem elastycznym. Taki okład można zostawić na kilka godzin lub nawet na noc.

Okład z kapusty – opinie na różnorodne dolegliwości

Okłady z kapusty stosuje się przy wielu dolegliwościach: przy wszystkich przewlekłych problemach ze stawami, reumatyzmie, dnie moczanowej, obrzękach, a także na trudno gojące się rany. Okłady są również dobrym domowym lekarstwem na oparzenia, atopowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów i tępe urazy. Dobrze na leczenie liśćmi kapusty reagują osoby z problemami z drogami oddechowymi i chorzy na półpasiec.
Położne polecają również okład z kapusty na zapalanie piersi podczas laktacji.

Na przewlekły ból stawów

Okłady z kapusty działają przeciwzapalnie i dlatego łagodzą ból. Ponadto zapewniają lepszą ruchomość dotkniętych stawów. Okład z kapusty często działa lepiej niż żel przeciwbólowy i jest całkowicie wolny od skutków ubocznych. Zanim sięgniesz po żel przeciwbólowy, po prostu wypróbuj okłady z kapusty Opinie zwykle są pozytywne i mówią, że jest to dobry sposób na walkę z bólem. Liście przygotowuje się w sposób opisany powyżej, umieszcza wokół chorego stawu i mocuje bandażem.

https://malyrynek.pl/ziola-na-pasozyty-czy-warto-po-nie-siegac/

Na źle gojące się rany

Źle gojące się rany mogą powodować wiele zmartwień. Często najbardziej naturalne sposoby mogą pomóc uśmierzyć nasz ból i przyczynić się do szybkiego uzyskania ulgi. Jeśli rany są otwarte lub źle się goją, przygotowane liście przycina się do rozmiaru leczonego obszaru, umieszcza się na ranie i mocuje kompresem i bandażem. Okład może pozostać tam do 12 godzin. Po tym czasie należy go wymienić.

okłady z kapusty

Okład z kapusty na bóle głowy

Ból głowy i migreny to problem, który nie ma jednej prostej przyczyny. Jeśli nie możesz znaleźć sposobu na te przypadłość, może warto spróbować czegoś nowego. Może to zabrzmieć dziwnie, ale okłady z kapusty naprawdę mogą przynieść ulgę. Odpowiednio przygotowane, wyciśnięte liście należy pokroić na małe kawałki i zapakować w cienką bawełnianą szmatkę, a następnie umieścić na czole lub skroniach i przymocować opaską, lub chustką.

Okład z kapusty – w przypadku chorób dróg oddechowych

Okłady z kapusty mogą również pomóc w chorobach dróg oddechowych, np. przy bólu gardła czy kaszlu. Liście kapusty, które są najbardziej zielone, kładzie się na szyję lub piersi jak dachówki i przymocowuje chustką, lub szalikiem. Najlepiej zostawić je tam na noc.

Redakcja malyrynek.pl