Ile prądu pobiera klimatyzator?

To ile prądu zużywa klimatyzacja, zależy w głównej mierze od mocy oraz godzin pracy danego urządzenia. Koszt energii elektrycznej można obliczyć w przybliżeniu na podstawie konkretnych parametrów oraz danych, takich jak np. cena 1 kWh.

Jeżeli postawimy na klimatyzacje do domu o mocy 3,5 kW, to taki sprzęt w zupełności wystarczy do chłodzenia pokoju o powierzchni ok. 35 m2. Bierzemy tu pod uwagę proste obliczenia, ponieważ z reguły na każde 10 m2 powierzchni mieszkalnej powinno przypadać 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora.

W jaki sposób obliczyć, ile prądu pobiera klimatyzacja?

Jak obliczyć koszty, które generuje klimatyzacja domowa? Żeby dokładnie obliczyć, jaki jest koszt użytkowania klimatyzatora, należy dowiedzieć się, jakie jest średnie zużycie energii na godzinę i ile godzin w ciągu miesiąca będziemy użytkować taki sprzęt. Wtedy też możemy liczbę godzin pracy pomnożyć przez liczbę kWh i cenę za 1 KWh w aktualnej taryfie.

Pobór prądu od 0,3 do 0,8 KW należy pomnożyć przez 40 do 60 godzin na miesiąc. Daje nam to od 12 do 48 kWh miesięcznie. Żeby dokładnie obliczyć koszt miesięczny, musimy pomnożyć zużycie prądu od 12 do 48 kWh przez 0,6 zł/1 kWh co się równa 7,2 – 28,8 zł. Jeżeli więc użytkujemy klimatyzator, który schładza pomieszczenie o powierzchni ok. 35 m2 i pobiera 0,8 kWh, to będziemy musieli zapłacić około 30 zł miesięcznie.

Jak oblicza się koszty grzewcze klimatyzacji domowej?

Podobnie oblicza się koszty grzewcze, jakie generuje klimatyzator domowy. Większość inwestorów decyduje się na to, aby wybrać klimatyzacje z funkcją ogrzewania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w okresach przejściowych, kiedy potrzebujemy w chłodniejsze dni dogrzać pokój.

W tym przypadku jednak zazwyczaj moc grzewcza urządzenia jest nieco wyższa niż moc chłodnicza. Jeżeli więc zamontujemy model o mocy chłodniczej 3,5 kW, to moc grzewcza będzie w granicach 4 kW. Koszty obliczamy w ten sam sposób co przy obliczaniu zużycia prądu przy chłodzeniu.

Czy można zmniejszyć zużycie energii klimatyzatora?

Oczywiście istnieją sposoby, dzięki którym klimatyzator będzie zużywał mniej prądu, a my będziemy płacić mniejsze rachunki. Warto więc aby klimatyzacja do domu była odpowiednio skonfigurowana. Można ją ustawić automatycznie, aby włączała się i wyłączała po w określonym czasie chłodzenia albo też sterować urządzeniem zdalnie za pomocą aplikacji.

Przy chłodzeniu pomieszczenia należy zamykać wszystkie okna. Kiedy nie będzie nas przez dłuższy czas w budynku, powinniśmy wyłączyć klimatyzator, aby nie pobierał energii elektrycznej. Warto także ustawić urządzenie w takim miejscu, aby nie był zasłonięty meblami czy innym wyposażeniem, które będą utrudniać działanie, ponieważ będzie musiał wtedy pracować dłużej, co przełoży się na wyższe koszty użytkowania.

Redakcja malyrynek.pl