Teoretycznie wrzucanie postów na Instagram jest bardzo proste. Wystarczy tylko postępować zgodnie z prostymi zaleceniami, by już po kilku minutach wrzucić na serwis zupełnie nowy materiał multimedialny. Zasady te sprawdzają się wówczas, gdy Instagram jest amatorską „listą wspomnień”, a nie – mniej lub bardziej – profesjonalnym narzędziem pracy. W tym drugim przypadku konieczne jest kompleksowe planowanie postów, dzięki któremu będą się one prezentować w pełni profesjonalnie.
Planowanie postów w Instagramie – na czym polega?
W planowaniu instagramowych postów chodzi przede wszystkim o to, by cieszyć się pełnią niezależności i wygody w trakcie ich tworzenia. Dzięki temu można udostępniać treści w określonym, zaplanowanym wcześniej czasie, a także projektować je pod względem kolorystyki, formy i oczywiście zawartości. Planowanie postów Instagram odbywa się głównie za pośrednictwem specjalnych aplikacji, dzięki którym można profesjonalnie zdefiniować wszystkie parametry wyświetlanego postu. Oznacza to, że posiadacz konta nie będzie już uzależniony od serwisu. Wręcz przeciwnie – będzie on mógł korzystać z jego funkcjonalności w sposób najwygodniejszy dla siebie.
Planowanie siatki zdjęć
Pierwszym krokiem na drodze do pełnej wygody korzystania z serwisu jest zaplanowanie siatki zdjęć. Mowa tu rzecz jasna o czynności, która pozwala dopasować wrzucany post do ogólnego feedu, czyli przekazu, jaki niesie wybrane konto na Insta. Dzięki temu osoby obserwujące dany profil będą mogły korzystać z dopasowanych do siebie treści, które pod względem przekazu stanowić będą jedną całość. Można do tego celu wykorzystać dwie profesjonalne narzędzia programistyczne: Planoly i Unum. Ogólna zasada działania tychże aplikacji jest bardzo prosta. Jeśli np. użytkownik konta na Instagramie posiada setki zdjęć ze swej ostatniej, wysokogórskiej podróży, to może on je dopracować w oparciu o jeden, wcześniej zdefiniowany standard. Zaletą tych narzędzi jest to, że za ich pomocą można sprawdzić, jak w przyszłości będzie wyglądać określone konto na Instagramie.
Czas – on również ma znaczenie
Dzięki aplikacjom do planowania postów na Instagramie można również określić czas, w którym będą one udostępniane w serwisie. Usługa ta jest szczególnie przydatna dla tych osób, które nie chcą uzależniać się od Instagrama (ani też jakichkolwiek innych mediów społecznościowych), lecz chcą wrzucać posty o odpowiedniej dla nich godzinie. Trzeba bowiem podkreślić, że największą popularnością cieszą się te konta, w których kolejne wpisy pojawiają się w miarę często i to o tej samej porze. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, gdyż dzięki niemu odbiorca treści może się wstępnie przygotować na ich przeglądanie. Oczywiście pełna spontaniczność też ma swoje zalety, ale nie przedkładają się one na tak szybki wzrost liczby obserwujących osób.
Dlaczego warto korzystać z zewnętrznych aplikacji?
Zewnętrzne aplikacje do zarządzania treścią postów na Instagramie mają wiele zalet. Owszem, część z ich funkcjonalności można by zastąpić możliwościami, jakie oferują standardowe, platformowe narzędzia, ale nie zawsze jest to możliwe. Dzięki zewnętrznym narzędziom do planowania postów na Instagramie, można:
– zorganizować sobie czas pracy poprzez zaplanowanie udostępniania postów w odpowiednio do tego przygotowanym narzędziu,
– zaplanować sobie, jak wybrany post ma wyglądać, aby przyciągnąć jak najwięcej osób,
– dopracować posty pod kątem ich wyglądu, kolorystyki i wielu innych, istotnych parametrów,
– analizować dane statystyczne dotyczące konkretnych postów, a także optymalizować je pod kątem zwiększenia ich popularności w sieci,
– pracować w sposób elastyczny i to z uwzględnieniem własnych potrzeb i dostępnych ram czasowych,
– zarządzać wieloma różnymi kontami i stronami, dzięki czemu obsługa treści jest jeszcze łatwiejsza i mniej czasochłonna.
Podsumowując, planowanie postów to proces, który jest możliwy nie tylko w odniesieniu do Instagrama, ale też w kontekście innych platform społecznościowych. Dzięki temu czerpanie z takiej pracy wymiernych korzyści jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze.