Jak wybrać dobry program księgowy dla małych firm?

Przedsiębiorca prowadzący małą firmę może skorzystać z usług biura rachunkowego i to jemu zlecić usługi księgowe, ale może on także prowadzić swoją księgowość samodzielnie. Dużym wsparciem w realizacji spraw księgowych we własnym zakresie będzie wtedy odpowiednie oprogramowanie. Czym powinien cechować się dobry program księgowy dla małych firm?

Dlaczego warto korzystać z programu księgowego w małej firmie?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby prowadzić księgowość. Może on robić to we własnym zakresie, korzystając z dedykowanych do tego celu programów.

Zalety korzystania z programów do księgowości:
– Oszczędność czasu związana z realizacją obowiązku księgowego,
– Przystępne ceny, które są niższe od współpracy z biurem rachunkowym,
– Dostęp do szerokiej gamy różnych funkcji związanych z prowadzeniem firmy,
– Księgowość online – możliwość dostępu do programu i dokumentów w chmurze,
– Mniejsze ryzyko popełnienia błędów wynikających z nieprawidłowych obliczeń, złego wypisania dokumentów, przekroczenia terminów,
– Możliwość korzystania z różnego rodzaju wsparcia, na przykład porad ekspertów.

Program księgowy dla małych firm – czym powinien się wyróżniać?

Poprzez program księgowy dla małych firm można znacznie łatwiej i wygodniej prowadzić księgowość, która jest dość skomplikowana i czasochłonna.

Dobry program do księgowości przeznaczony dla małych firm powinien cechować się przede wszystkim szeroką gamą funkcji, łatwą obsługą oraz stabilnością i niezawodnością działania.

Wiele programów oferuje możliwość korzystania z rozbudowanych poradników oraz z usług ekspertów w razie pojawienia się wątpliwości, co jest bardzo pomocnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców bez dużego doświadczenia.

Pod uwagę warto także wziąć koszty. Wybrane programy księgowe są obecnie udostępniane w formie usługi online, z opcją płatności abonamentowych. Dla nowych klientów często przewidziane są dodatkowe promocje.

Warto też uwzględnić kwestie opieki serwisowej nad programem oraz jego aktualizacje. Najlepiej, aby wsparcie było jak najdłuższe, dzięki czemu oprogramowanie będzie spełniało aktualne wymogi techniczne i prawne.

Oprogramowanie księgowe dla małej firmy – funkcje

Dobry program księgowy dla małych firm oferuje dostęp do pełnej gamy funkcjonalności.

Wśród funkcji oferowanych przez oprogramowanie księgowe znajdują się między innymi:
– Prowadzenie księgowości – ksiąg przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego,
– Rozliczanie podatków VAT, PIT i generowanie deklaracji podatkowych,
– Wyliczanie składek ZUS,
– Generowanie i wysyłka pliku JPK,
– Tworzenie ewidencji środków trwałych,
– Przypominanie o terminach płatności,
– Przygotowywanie faktur,
– Możliwość integracji z innymi programami, usługami, na przykład sklepem internetowym.

Jak znaleźć najlepszy program księgowy dla małych firm?

Gdy wybiera się program księgowy dla małych firm, pod uwagę warto wziąć przede wszystkim sprawdzone oprogramowanie tworzone przez uznanych deweloperów, które ma wiele pozytywnych opinii.

Obecnie z dostępnymi ofertami programów do księgowości można zapoznać się online i tam sprawdzić ich możliwości. W sieci można też znaleźć rekomendacje oprogramowania księgowego dla mniejszych firm, które są pomocne przy podjęciu decyzji.

Przed zakupem programu warto także skorzystać z jego darmowej wersji demo. Na stronach internetowych firm dostarczających oprogramowanie dla biznesu da się bardzo często pobrać jego wersję demonstracyjną. Dzięki temu można samemu przekonać się, czy program spełni postawione przed nim wymagania bez ponoszenia kosztów.

Redakcja malyrynek.pl