Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czemu w ich autach parują szyby. Jest to oczywiście związane z tym, że w samochodzie panuje zwiększona wilgotność powietrza. Najlepszym sposobem na pozbycie się przeszkadzającej wilgoci z szyb jest oczywiście ogrzanie szyby.
Jakie są przyczyny parowania szyb w aucie?
Nie zawsze parowanie szyb związane jest z różnicą temperatur pomiędzy środkiem auta a tą panującą na zewnątrz. Przyczyn może być wiele dlatego ważne jest to aby wiedzieć jak można zapobiec parowaniu i co robić w przypadku pojawienia się wilgoci bez wiedzy o przyczynie. Tylko potrzebna wiedza daje możliwość do znalezienia prawdziwej przyczyny pojawiania się tego problemu.
Kiedy parują szyby?
Szyby najczęściej parują wtedy gdy na dworze jest deszczowo. Powodem takiej sytuacji jest oczywiście to że między wnętrzem a światem zewnętrznym jest duża różnica temperatur. Deszcz oraz śnieg mają ogromny wpływ na pojawianie się wilgoci. Warto pamiętać o tym, że woda wniesiona do środka przez kierowcę i pasażerów osadza się we wnętrzu auta przez co zaczyna parować i osadzać się na szybie.
Kolejnym powodem pojawienia się zaparowania są oczywiście stare uszczelki na drzwiach i bagażniku. Warto pamiętać o tym aby wymieniać uszczelki ponieważ gdy stwardnieją przestają one spełniać swoją podstawą funkcję. To właśnie przez nieszczelne drzwi dostaje się woda do środka auta, która parując osadzać się będzie na szybach.
To samo dotyczy stanu filtra przeciwpyłkowego, który znajduje się na podszybiu. Jeśli wlot tunelu, który odpowiada za wentylację samochodu zapcha się, nagromadzą się w nich wszelkiego rodzaju drobinki i pyłki, które skutecznie przeszkadzają we wpuszczaniu świeżego powietrza do środka. Jeśli kierowca ma nawyk użytkowania tylko obiegu wewnętrznego spowoduje to, że do środka nie dostanie się świeże powietrze. Dlatego tak ważne jest używanie naprzemiennie obiegu zamkniętego i otwartego. Parowanie szyb może mieć też związek z uszkodzoną nagrzewnicą, w której to płyn chłodzący ucieka przez klimatyzację a następnie może osadzić się na szybie. Warto zwrócić uwagę na to czy aby na pewno ze zbiornika na płyn chłodniczy nie ubywa za dużo płynu.
Jeżeli masz problem z samochodem, a wybierasz się na daleką wycieczkę, przykładowo w góry lub nad najgłębsze jezioro w Polsce, warto zdecydować się na wynajem samochodu.
Parowanie szyb w aucie- jak zapobiec?
Oczywiście parowaniu szyb można skutecznie zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie ich do użytkowania. Należy pamiętać o kilku prostych czynnościach, które skutecznie przyczynią się do tego, że zaparowane szyby nie będą problemem. Jeśli Twoje auto jest garażowane to warto na noc zostawić otwartą szybę po to aby woda mogła odparować. Podczas jazdy natomiast warto korzystać z klimatyzacji z obiegiem zewnętrznym, co więcej wentylowanie w ten sposób wnętrza auta przyczynia się skutecznie do osuszania tapicerki i dywaników co zmniejszy ryzyko zaparowania szyb. Warto również więcej uwagi poświęcić na to aby szyby były czyste ponieważ na wyczyszczonej powierzchni trudnej osadzają się kropelki wody. W sklepach dostępne są nawet specjalne środki, które pozwalają osiągnąć jeszcze lepszy efekt.
Dla zapobiegania parowaniu szyb, warto rozważyć wymianę uszczelek oraz wycieraczek. Jesienią i zimą, kiedy opady są silniejsze warto włożyć do środka wycieraczki gumowe, które będą lepszym rozwiązaniem niż klasyczne dywaniki, ponieważ łatwiej jest z nich usunąć nadmiar wody. Jeśli to nie pomoże to warto zdecydować się na zakup pochłaniacza wilgoci, który można schować pod siedzeniami. To samo dotyczy wszelkich domowych sposobów na pozbycie się wilgoci czyli substancji, które absorbują wilgoć. Może to być np. sól lub ryż.